Zajímavosti Berlína... tunel pod Sprévou

Berlín je obklopen zelení a jezery, což obyvatelé berou za vděk hlavně o víkendech a volných dnech, kdy se část z nich stěhuje alespoň na pár hodin do přírody a ticha. V létě okolní jezera (a i veřejná doprava) praskají ve švech. Největší z nich - Müggelsee - se pyšní i jednou historickou raritou: tunelem pod dnem.
Samozřejmě že v létě má pobyt u jezera větší logiku. Dá se v něm plavat, jet na loďce, projíždět se kolem na kole nebo se jen kochat pohledem na vodní hladinu v jedné z pivních zahrádek. Ale i v méně teplotně příznivých dnech má své kouzlo. Nikde jinde v Berlíně totiž nemáte příležitost podejít Sprévu suchou nohou.


Stodvacet metrů dlouhý tunel sám o sobě svou vizáží připomíná spíš chodbu propojující U-Bahn. Ale přenese vás do příjemného lesa, kde si člověk při pohledu na jezero připadá jako na dovolené.
Tunel se začal stavět v roce 1926 kvůli velkému náporu návštěvníků, kteří se chtěli dostat na druhý břeh a převozní lodě byly přeplněné a nezvládaly posloužit všem. Proto se s velkou slávou otevřel v květnu 1927 a i když ho události druhé světová války poničily, po opravě slouží dodnes.
Dnešní berlínská oblast Friedrichshagen, kde se tunel pod Sprévou nachází, je příjemným městečkem, ale neoplývá velkou návštěvností. Je ospalé, trochu nudné a kromě pár kavárniček, čistírny peří a půjčovny kol tady nic moc nenajdete. Zato tunel je pořád oblíbeným návštěvním místem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Berlín pěšky: Schöneberg-Kreuzberg-Friedrichshain

Praktické info...cestování do Berlína a po Berlíně

Berlín pěšky: Skrz Kreuzberg - severní cesta