Tip na volný čas... Nikolaiviertel (Mitte)

Nikolaiviertel je jedna z nejznámějších čtvrtí v Berlíně, ale paradoxně o ní neví každý. Je situována kousek od Alexander Platzu či Museuminsel a i když je opravdu miniaturní, procházka jejími malými uličkami, které jakoby nepatřily ani Berlínu, oplývá romantikou.
Čtvrť byla prý založena už někdy kolem roku 1200, proto zdejší architektura pochází z pozdí gotiky. Jenže během druhé světové války byla velká část oblasti rozbombardována, proto musela projít rekonstrukcí a jen málo je opravdu dochováno.

Kostel sv. Mikuláše (Nikolaikirche) je nejstarším kostelem v Berlíně a také důležitým historickým místem - právě tady proběhl přechod z protestantské víře. Během druhé světové války kostel přišel o obě věže a později se zhroutily i pilíře. Proto části, kterou jsou dnes k vidění, pochází až z 80. let, kdy čtvrť prošla velkou rekonstrukcí při příležitosti oslav 750 let v roce 1987.

Další zajímavou stavbou v této oblasti je Ephraim-Palais z roku 1766, která byla ovšem v druhé polovině 30. let zbořena. A tak budova, která dokonce stojí zhruba o 10 metrů dál než byla původně, je nově postavěna podle dobových plánů.

Jak se tam dostanete: U2 Klosterstrasse

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Berlín pěšky: Schöneberg-Kreuzberg-Friedrichshain

Praktické info...cestování do Berlína a po Berlíně

Berlín pěšky: Skrz Kreuzberg - severní cesta