Berlín pěšky: Schöneberg-Kreuzberg-Friedrichshain

Více než desetikilometrová procházka Berlínem, při níž se nebudete nudit 

Pokud máte rádi dlouhé procházky a chcete poznat Berlín z trošku netradiční perspektivy, je tento příspěvek právě pro vás. Přichystali jsme pro vás více než desetikilometrovou procházku, která začíná v uhlazených ulicích Schönebergu, překřižuje alternativní Kreuzberg od západu k východu a končí v hipsterské části Friedrichshainu - v jednom z hlavních center nočního života a odpoledních snídaní. Po celou cestu vás budou provázet originální kavárny, restaurace a obchody. A kdykoliv se vám zachce, můžete procházku přerušit - můžete si být téměř jisti, že nejvzdálenější U-bahn či S-bahn nebude dál, než 500m. V tomto příspěvku načrtneme procházku v jejím celku. V dalších se pak vrátíme k jednotlivým úsekům.


Procházka začíná na schöneberském Nollendorfplatzu - centru berlínských gayů. Doveze vás tam (nepočítaje autobusy) hned několik linek berlínského U-bahnu - U1, U2, U3 a U4. Vydáte se na jih na Winterfeldplatz, na němž se v sobotu koná trh, a vplujete do Goltzstraße a následně do Akazienstraße - jedné z ulic, kterou byste v Schönebergu neměli minout. Ta vás přivede až k Hauptstraße, na níž svého času žil David Bowie, načež zamíříte po Monumentenstraße přes železniční most do Kreuzbergu. Na mostě se nezapomeňte podívat na sever, kde se asi v dvouapůlkilometrové vzdálenosti rýsují výškové budovy Potsdamer Platzu. Za mostem odbočíte doleva na Kreuzbergstraße, kterou projdete celou, přičemž po pravé ruce budete mít Kreuzberg sám - tedy “Křížovou horu” - jeden z mála přirozených kopců v Berlíně. 

Jakmile přejdete rušnou ulici Mehringdamm, kde se rozhodně vyplatí čekat na zelenou, ocitnete se v jedné z nejvyhledávanějších ulic Kreuzbergu - Bergmannstraße. Následně bychom doporučovali zabočit do Zossener Straße, která vás přivede na kreuzberskou dopravní tepnu Gneisenaustraße. Dáte-li se doprava, přijdete na náměstíčko Südstern s kostelem uprostřed. Z něho jděte dál, mírně doleva, po Körtestraße, pak do Grimmstraße, ulice, která je současně park. Dostáváte se do další oblasti Kreuzbergu, kde je těžké udělat krok a nenarazit přitom na nějaký alternativní podnik, stylovou kavárnu či veřejnou knihovničku zabudovanou ve stromě. Z Grimmstraße můžete zabočit například doprava do Dieffenbachstraße a pak doleva do Graefestraße, která vás přivede až ke Kottbusser Brücke - k mostu přes jeden z kanálů Sprévy - Landwehrkanal (po němž se mimochodem lze projet i na vyhlídkové lodi). Jděte po Kottbusser Straße na sever na kruhový objezd a jednu ze zásadních křižovatek U-bahnu (U1 a U8) Kottbusser Tor. Právě jste v oblasti, kde se Berlín studentů, umělců a bohémů prolíná s Berlínem Turků, Arabů a mnoha jiných národností. Dejte se doprava a jděte po Skalitzer Straße, přes další stanici U-bahnu Görlitzer Bahnhof až na Lausitzer Platz, tedy Lužické náměstí. Přicházíte na kraj kultovního parku Görlitzer Park, kam se příliš nedoporučuje chodit po setmění (nicméně ve dne je to oáza hippiesácké pohody). 

Ať už půjdete parkem nebo podél něj po ulici Görlitzer Straße, vydejte se následně na sever, například po Oppelner Straße, která vás přivede k dalšímu z mnoha kreuzberských center - Schlesisches Tor. Tady se můžete rozloučit s Kreuzbergem a přes Sprévu po krásném Oberbaum Brücke vejít do Friedrichshainu. Za mostem budete mít po levé ruce profláklou East Side Gallery a v pozadí, asi 3km od vás, tyčící se televizní věž na Alexanderplatzu. Naše procházka vás však vede dál na sever, po Warschauer Straße, přes železniční most až do jednoho z míst v Berlíně, které musíte vidět - železniční tovární komplex z 19. století (RAW), přetvořený na undergroundové kulturní centrum. Z proslulé Revaler Straße, která ji lemuje, určitě doporučujeme do tohoto komplexu zabrousit, ať už je den či noc. 

Procházka se chýlí ke konci. Vydejte se ještě na sever k Boxhagener Platzu, kde se o víkendu koná bleší trh. Po cestě narazíte na spoustu příjemných kaváren, restaurací či obchodů s vinyly. Postupně zamiřte směrem na Sonntagstraße, která vás zavede až k nádraží Ostkreuz, místo, kde se střetává východo-západní S-bahnová tepna s berlínským Ringbahnem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Praktické info...cestování do Berlína a po Berlíně

Berlín pěšky: Skrz Kreuzberg - severní cesta