Zajímavosti Berlína...Teufelsberg

Čertův kopec (Teufelsberg) je tak trochu tajemný a stále pro některé utajený. Nalézá se ve velkém lese Grunewald a teprve před pár lety se oficiálně otevřel veřejnosti. Je to vlastně jediný veliký kopec v Berlíně (pravda, uměle vytvořený z válečných trosek), a tak se stal oblíbeným místem skateboardistů, lyžařů, sáňkařů i šílenců na jednokolech, kteří si užívají svištící pocit cestou dolů. 

Nejvyšší bod Berlína má tak trochu smutnou historii. Už během dob nacistického Německa se tu měl vytvořit vysokoškolský kampus, jenže ke skutečné realizaci a dokončení nikdy nedošlo. Namísto toho se sem po válce navezly milióny krychlových metrů suti a vznikla hora s nadm. výškou 115 metrů. Což se hodilo americké armádě, která vyvýšené místo využila jako svou odposlouchávací základnu. 

Dnes je tento objekt považován za moderní zchátralinu, která slouží k setkávání alternativních umělců. Ostatně na celém objektu pravděpodobně nenajdete místečko, které by neprošlo sprejerským zásahem. Všechny zdi, vnější i vnitřní jsou pomalované nejrůznějšími, více či méně zdařilými malůvkami. A neustále vznikají nové a nové, a tak při návštěvě stále cítíte onen chemický zápach sprejů a barev. 


Na místo se dostanete už od roku 2011 celkem snadno. Každou neděli se oficiálně otevírají brány a nabízí se dokonce i průvodce. Tak jako tak musíte zaplatit poplatek za vstup. Jenže  nejlépe uděláte, pokud si návštěvu objektu vychutnáte sami. Ale dejte pozor: všude vás čekají schody a nejrůznější nástrahy jako díry v podlaze, nechráněná patra nebo trčící dráty ze zdi. A tak vstup do objektu je na vaše vlastní nebezpečí (ostatně u vchodu musíte podepsat papír, že jste si toho vědomi). 


V kupolích je úžasná akustika a na patrech výhled na okolí Berlína. S sebou si ovšem nezapomeňte vzít baterku nebo si nainstalovat aplikaci do mobilu, která vám posvítí na cestu nahoru. Věž a vnitřní prostory totiž jsou temné a nedopadá sem žádné světlo. O možnosti umělého osvětlení zde nemůže být ani řeč. Tedy nedoporučujeme klaustrofobikům!


Jak se tam dostat: 
S-Heerstrasse
nebo autem či na kole. Parkoviště jsou dole - u cesty směrem na Teufelsberg.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Berlín pěšky: Schöneberg-Kreuzberg-Friedrichshain

Praktické info...cestování do Berlína a po Berlíně

Berlín pěšky: Skrz Kreuzberg - severní cesta