Praktické info...cestování do Berlína a po Berlíně

Jak se tam dostat?

Možností, jak se dostat do Berlína, je mnoho. Nejrychlejší variantou je vyrazit autem. Trasa Praha-Berlín (350 km) se dá zvládnout autem za 4 hodiny a vyjde zhruba na 1200 korun. Druhou alternativou je využít akcí autobusových linek. Se Student Agency vás vyjde jedna cesta na 750 Kč z Prahy (zpáteční 1250 Kč) a 900 Kč z Brna (zpáteční za 1550 Kč). Vlakem se pohodlně z českého do německého hlavního města dostanete za 760 Kč (zpáteční 1520 Kč), aniž byste vlastnili jakoukoliv slevu.
Nejlevnější variantou, jak se dostat do Berlína, je zkusit spolujízdu - tedy nalézt takového člověka, který se autem chystá jet vaším směrem a poskytuje několik míst. Takové nabídky najdete třeba na www.jizdomat.cz, www.spolujizda.cz, www.jeduzakorunu.org nebo www.autostop.cz

Jak cestovat na místě?

Jakmile se ocitnete v Berlíně a máte v plánu křižovat město jak se jen dá, buď můžete zvolit klasické jízdenky, které vás budou opravňovat k využití hromadné dopravy (S bahn, U bahn, busy, tram), nebo kolo. Berlín je hodně placaté velkoměsto a navíc oproti jiným velkým českým městům disponuje četnými cyklistickými stezkami, které vás bezpečně provedou i skrze frekventované křižovatky. Druhým faktem je, že automobiloví řidiči jsou na cyklisty, kteří jezdí na svých bicyklech v jakémkoliv počasí i ročním období, zvyklí. Takže pokud zvolíte nejlevnější cestování po tomto 3,5 miliónovém městě, vězte, že jde ve většině případů o bezpečný způsob dopravy. 
Kolo si můžete pořídit téměř na každém rohu. Za poplatek (zhruba 8 EUR na den) ho zapůjčují nejen speciální městské půjčovny, cyklistické obchody, ale také hotely. Pokud plánujete delší pobyt ve městě, vyplatí se po bicyklu poohlédnout na nějakém víkendovém trhu, kde cyklističtí nadšenci repasují stará a nefunkční kola do použitelného stavu (seznam zajímavých trhů najdete ZDE). Na druhou stranu, čím ošoupanější kolo, tím lépe. Vyhnete se tak bolestné ztráty, když ho nenajdete tam, kde jste ho zaparkovali...

Rozhodnete-li se využít městské hromadné dopravy, předem si určete, jak často dopravní prostředky využijete a jak dlouho. Nejzákladnější lístek, který vás opravňuje pouze k jedné jízdě, stojí 2,40 EUR (pro rozšířené pásmo ABC, například až do Postupimi, 3,10 EUR). Denní lístek, platný až do 3h do rána vás přijde na 6,50 EUR (pro pásma ABC 7,00 EUR). Jako turisté můžete využít nabídku tzv. Welcome Card, jízdenky, která se dá využít nejen na přepravu po Berlíně, ale také jako slevová kartička v některých restauracích, muzeích, obchodech atp. Na výběr máte v časové platnosti od 48 hodin do 5 dní a podle toho odpovídá i cena: za kartu s platností 48 hodin zaplatíte 18,50 EUR (pro tarif ABC 20,50 EUR). Za 72 hodinovou platnost dáte 24,50 EUR (pro ABC 26,50 EUR) a pětidenní kartu pořídíte za 31,50 EUR (pro ABC 36,50 EUR).
Málokdo ví, že se dá pořídit i lístek tzv. Kurzstrecke. Jedná se o lístek v hodnotě 1,40 EUR a můžete s ním jet buď až tři stanice U bahnem/S bahnem nebo šest stanic busu či tramvaje.
Lístky na hromadnou dopravu si zakoupíte v každé stanici metra ve žlutých automatech, které akceptují jak mince, bankovky tak i platební karty. Koupený  lístek pak označte ve žlutých boxech na nástupišti (přímo ve vagónech metra ho již neoznačíte).
Více informací o platnosti a hodnotách lístků a plán hromadné dopravy najdete na stránkách BVG

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Berlín pěšky: Schöneberg-Kreuzberg-Friedrichshain

Berlín pěšky: Skrz Kreuzberg - severní cesta